Yeni Nesil Doğrulama Platformu “Doğru mu”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadaki yalan haberlerle, karalama kampanyalarıyla, algı operasyonlarıyla ve manipülatif bilgilerle mücadele için yeni nesil bir doğrulama platformu "Doğru mu?" uygulamasını açıkladı!
 Yeni Nesil Doğrulama Platformu “Doğru mu”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadaki yalan haberlerle, karalama kampanyalarıyla, algı operasyonlarıyla ve manipülatif bilgilerle mücadele için yeni nesil bir doğrulama platformu “Doğru mu?” uygulamasını açıkladı!

Dogru mu uygulaması
©Anadolu Ajansı

Özellikle son zamanlarda sosyal medya platformlarında oldukça fazla yalan haber ve bilgi kirliliği ortaya çıkıyor. İletişim Başkanlığı, sosyal medyada yayılan kötü içerikleri filtreleyecek yeni bir platform girişiminde bulundu.

“DOĞRU MU?” adındaki bu platform, internette dolaşan yalan bilgilerin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu anlamamızı sağlayacak. Şuanda test aşamasında olan uygulamaya, İOS ve Android marketlerinden indirilecek.

Gündemde bulunan sahte veya gerçek dışı tüm bilgilerin doğruları bu platformdan paylaşılacak. İletişim Başkanlığının atmış olduğu dev adım sayesinde hükümet ve toplumsal olaylarla ilgili atılan yalanlar veya karalama kampanyaları, bu uygulama ile doğrusuna kavuşacak.

Yeni nesil doğrulama platformu
©Anadolu Ajansı

İnternette ya da sosyal medyada dolaşan yüzlerce kara propagandaları, yalanları ve algı operasyonlarını filtreleyecek olan bu uygulama, İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından “Çok yakında…” diyerek duyruldu.

Bir Twitter kullanıcısının attığı gönderi ile harekete geçen İletişim Başkanlığı, çareyi yeni nesil doğrulama platformu çıkartmakla buldu. Twitter kullanıcısının atmış olduşu gönderi ise şu şekilde;

“Bence İletişim Bakanlığı’nın sosyal medyada yayılan yalan haberlerin gerçeklerini topluma anlatmalı” diye başlayan gönderi, Fahrettin Altun’un yeni nesil doğrulama platformunu duyurmasıyla yerini bulmuş oldu.

İlgili İçerikler:

ama.

Fahrettin Altun, “Çok Yakında!” Diyerek Duyurdu

Fahrettin Altun, “Uzun süredir çalışmalarını yürüttüğümüz DOĞRU MU platformu bu ihtiyacı karşılamak amacıyla tasarlandı. Şu anda test aşamasında. Çok ama çok yakında yayına geçecek, hakikat mücadelemizin güçlü aygıtlarından biri olacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Uzun süredir çalışmalarını yürüttükleri “DOĞRU MU?” platformunun tam da ihtiyacımıza uygun olduğunu söyledi.

Yeni nesil doğrulama platformu şuanda test aşamasında. Test aşamasını geçtikten sonra ise IOS ve Android marketlerinde indirilecek.

fakat. fakat. ama

Yeni nesil doğrulama platformu hem Android hem de IOS destekli olacak

Aplikasyonun broşürlerinin paylaşıldığı Twitter ve İletişim Başkanlığı‘nın resmi sitesinde, IOS ve Android ibaresini rahatlıkla görebiliyoruz. Afişlerde, “Pek Yakında IOS veya Android Marketlerde” ifadesi yer aldı. Yani IOS veya Android destekli bir mobil cihaz ile rahatlıkla uygulamaya erişim sağlayabileceksiniz.

Yorum Yap