Uzaya Fırlatılan Türksat 5A Uydusundan İlk Sinyal Alındı!

ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden SPACE X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilen Türkiye'nin 5'inci nesil uzay uydusu Türksat 5A'dan ilk sinyal alındı.
 Uzaya Fırlatılan Türksat 5A Uydusundan İlk Sinyal Alındı!

Türkiye’nin yeni uydusu olan Türksat 5A, Türkiye saati ile saat 05.15’de ABD Florida‘da bulunan Cape Canaveral Üssü‘nden başarıyla fırlatıldı. 31 derece doğu yörüngesine yerleşip faaliyetlerine başlayacak olan uydudan fırlatışından yaklaşık olarak 35 dakika sonra bizler için ne mutlu ki ilk sinyaller alındı.

Türksat 5A‘nın fırlatılması sonucu Türksat AŞ‘nin Gölbaşı Yerleşkesinde düzenlenen toplantıda konuşmasını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın Türkiye saati ile 04.28 olarak açıklanan fırlatmasının hava koşulları nedeniyle 5.15’e ertelendiği belirtildi.

Türksat 5A neye yarayacak

“Yıllarca üzerinde durulan çalışmaların karşılığının bugün bu uydunun başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla aldık.” diyen Karaismailoğlu, hem mutlu hem de bir hayli gururlandıklarını dile getirdi. Türksat 5A’nın yörüngesine doğru harekete geçtiğini söyleyen Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydumuzdan 35 dakikadan sonra ilk sinyallerimizi başarıyla almış bulunduk. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Sürecek olan yolculuk yaklaşık olarak 4. ayın sonunda bitecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydumuzu artık faaliyete sokacağız.” diye söyledi.

İlgili İçerikler:

“İkinci uydunuz olan Türksat 5B’yi Haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz”

5A uydusunun ardından 5B ve 6A uydularının da fırlatılacağını söyleyen Karaismailoğlu, “Şu anda imalatları tamamlandı. Testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da tahminen haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz.” dedi. Tamamen yerli ve milli olan Türksat 6A uydusu ile alakalı çalışmalarında hali hazırda devam ettiğini ve edeceğini söyleyen Karaismailoğlu, “Türksat 6A uydusunuda 2022’nin ilk aylarında fırlatmayı planlalıyoruz.” dedi.

Geleceği yön verecek olan böyle önemli projelerin, gençlerin önünü ve ufkunu açtığına da dikkati çeken bakan, söz konusu çalışmaların da artarak devam edeceğini dile getirdi. Türkiye’nin ulaşım ve altyapıdaki başarılı çalışmalarına uzayda da devam edeceğine ve ettiğine dikkati çeken bakan Karaismailoğlu, “Dünyaya gücümüzü ve varlığımızı hissettiriyoruz. Bundan sonra da uzay ve uydu çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini dile getirdi.

Türksay 5A uydusu

Türksat 5A, 12 Kilowatt gücü ile hizmete girecek

Uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu‘na devredilecek. Buradan gönderilecek olan komutlar ile uydu yaklaşık olarak bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak. Bugün uzaya fırlatılan Türksat 5A uydusu ile Türkiye’nin uzayda bulunan aktif uydu sayısı ise 5 olacak.

Türksat AŞ, Türksat 5A uydusunun manevra ömrü ile yöründeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına aldığını açıkladı.

Yorum Yap