Sokak röportajı yapan gazetecilere sabah baskını ve gözaltı

 Sokak röportajı yapan gazetecilere sabah baskını ve gözaltı

Sokak röportajları yapan sosyal medya içerik üreticilerinin evlerine sabah saatlerinde eş zamanlı baskın düzenlendi.

Gözaltılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sosyal medya demokrasi için tehdide dönüştü” açıklamasından bir gün sonra gerçekleşti.

‘Kendine Muhabir’ isimli Youtube kanalının sunucusu Hasan Köksoy, ‘Sade Vatandaş’ rumuzlu Mehmet Koyuncu, ‘İlave TV’ sunucusu Arif Kocabıyık ve Turan Kural’ın evlerine sabah saatlerinde baskın yapıldı.

İlave TV editörü Turan Kural’ın Twitter hesabından, Arif Kocabıyık ile Turan Kural’ın gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Gözaltıların, Siber Suçlarla Mücadele Dairesi tarafından yapıldığı belirtildi.

Hasan Köksoy’un eşi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sabah saat 7’de polis evimize baskın yapıp, bilgisayar ve bütün iletişim araçlarımızı aldılar. Eşim Hasan Köksoy’u şu an polisler araca bindirip götürdüler… Arama emri sebebi Mücahit Birinci.” ifadesini kullandı.

Köksoy, geçen hafta bir sokak röportajında, mülakat yaptığı kişinin açıklaması nedeniyle gözaltına alınmıştı. Hasan Köksoy ve röportaj yaptığı kişi daha sonra tahliye edilmişti.

‘Sade Vatandaş’ kullanıcı adıyla bilinen Mehmet Koyuncu ise, polisin sabah saatlerinde evine baskın düzenlediğini duyurdu.

Twitter hesabından açıklama yapan Koyuncu, “Polisler şafak baskınıyla bu saatte evime geldiler. Bu saatte? İstanbul’da olduğum için gözaltına alınmadım. Gazetecinin evine! Ülkenin durumu apaçık ortada.” sözleriyle şehir dışında olduğu için gözaltına alınmadığını bildirdi.

Artı Gerçek muhabiri Yağmur Kaya da, sosyal medya hesabından, “Gözaltına alındık. Kahraman kazan devlet hastanesindeyiz. Bir grup başka bir hastaneye götürüldü. Buradan karakola götürülecegimiz söylendi.” paylaşımında bulundu.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, gözaltıların AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci’nin şikayeti nedeniyle yapıldığını iddia etti.

‘Türkiye gerçekleri’ isimli Twitter hesabının sahibi Mustafa Selanik, sosyal medya hesabından, Birinci’nin daha önce yazdığı bir iletiyi paylaşarak, “17 gün önce bu tweeti attı… Geliyoruz dedi, kiminle geldiğini görmüş olduk, bugün başta paylaştığı isim dahil 4 sokak röportajı yapan arkadaş gözaltına alındı….Hukuk bir gün herkese lazım olacak, özellikle hukuksuzluk yapanlar…” paylaşımı yaptı.

Selanik, iletisinin devamında “Susmayacağız” açıklamasında bulundu.

Sosyal medya hesabından gözaltına alındığını duyuran bir başka isim de Nebiye Arı oldu.

Arı, Twitter hesabından, “Gözaltına alınıyoruz! Basın kartım olmadığı söylenerek gözaltına alınıyoruz, çalışma arkadaşım Işık ile beraber araca bindirildik ve polis tarafından azarlandık. Bağımsız gazeteci olduğumu söylememe rağmen işe yaramadı.” sözleriyle soyadını vermediği çalışma arkadaşı Işık ile gözaltına alındığını aktardı.

Nebiye Arı son olarak Ankara’ya gitmek isteyen ancak otobüsleri durdurulan ‘Barınamıyoruz’ eylemini yapan öğrencileri takip etmişti.

Yorum Yap