Küresel piyasaların radarında Fed var

 Küresel piyasaların radarında Fed var

ABD Merkez Bankası’nın 14-15 Aralık’ta gerçekleştireceği toplantı küresel piyasaların bu hafta takip edeceği en önemli gündem maddeleri arasında.

Fed’in varlık alımlarını azaltma planını hızlandırması ve 2022’de faiz artışlarına başlayacağı sinyali vermesi bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell 30 Kasım’da bir paneldeki sunumunda Aralık toplantısında varlık alımı azaltımını hızlandırılmasını görüşeceklerini belirtmişti. Birçok Fed yetkilisi de varlık alımının haziran 2022 olarak belirlenen tarihten daha erken bitirilmesi gerektiği şeklinde görüş bildirmişti.

Büyüme tahmini düşürülebilir

Fed bu toplantıda ayrıca çeyrek dönemlik ekonomi, enflasyon ve faiz projeksiyonlarını da açıklayacak. Karar sonrası Başkan Powell basın toplantısı düzenleyecek. Son projeksiyonlar, gelecek sene Fed yetkililerinin 1 veya 2 faiz artışı beklediğini göstermişti.

Fed Kasım’da varlık alımlarının aylık 15 milyar dolar azaltılacağını açıklamıştı.

ING ekonomistleri bu toplantıda varlık alımı azaltımının hızlanacağı tahminini paylaştı. Ekonomistler ayrıca Fed’in bu yıl için büyüme tahminini Omikron endişesiyle düşüreceğini, enflasyon tahminini ise arz sıkıntıları nedeniyle yükselteceğini öngörüyor.

Yorum Yap