Hayvanlar Bazı Şeyleri Önceden Hissediyor Mu?

Hayvanlar bu kadar hayatımıza girmişken onlar hakkında çalışmalar da yapılmaktadır. Bu zamana kadar hayvanlar hakkında yüzlerce araştırma ve çalışma yapılmıştır fakat bizim bugün değineceğimiz konu hayvanların doğal afetler ya da yer yüzünde olan olaylar karşısında ki tepkileri olacaktır.
 Hayvanlar Bazı Şeyleri Önceden Hissediyor Mu?

Hepimizin ortak yaşamı olan dünyayı bizimle paylaşan canlılardan biri de kesinlikle hayvanlardır. Onların varlığı ve yararı kesinlikle gözle görülür bir duruma geldi. Dünya da tabi ki vahşi hayvanlar da yaşamını sürdürmektedir fakat hepsinin yaşam için önemi büyüktür. Onlar da dünyada ki yaşamın bir bütünüdür. Hayvanlar bu kadar hayatımıza girmişken onlar hakkında çalışmalar da yapılmaktadır. Bu zamana kadar hayvanlar hakkında yüzlerce araştırma ve çalışma yapılmıştır fakat bizim bugün değineceğimiz konu hayvanların doğal afetler ya da yer yüzünde olan olaylar karşısında ki tepkileri olacaktır.

Hayvanlar

Aslında bazı evcil hayvan sahipleri hayvanların deprem gibi olayları önceden hissettiğini düşünüyordu. Alman bilim insanları yaptıkları çalışmayla bu düşünceyi onaylayan sonuçlara ulaştılar.

Konstanz Üniversitesi ve Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsi tarafından gerçekleşti. Bu çalışmada yer Kuzey İtalya oldu. Depremin oldukça sık ve hareketli yaşandığı bu bölgede hayvanlara takip cihazı takarak davranışlarını takip ettiler. Depremden önce anormal davranışlar sergileyen 6 inek, 2 köpek ve 5 koyunun tasmalarına takip cihazı taktılar. Bilim insanları aylar boyu hayvanların davranışlarını izledi. Bu zaman zarfı boyunca bölgede 18 bin deprem kaydedildi. Bunların büyük bir kısmının şiddeti son derece küçüktü. 12 tanesinin şiddeti Rihter ölçeğine göre 4’ün üzerindeydi.

Hayvanların depremden önce verdikleri tepkiler

Araştırmacılar sadece çiftlikte hissedilebilen sarsıntıları dikkate almaya karar verdi. Bu sarsıntılarla hayvanların aktivitelerini karşılaştırdılar. Gerçekten de depremlerden yaklaşık 20 saat öncesine kadar hayvanların garip davranışlar gösterdiğini ortaya çıkardılar.

İlgili İçerikler:

Bu konuyla ilgili dünyadan da örnekler verebiliriz. 26 Aralık 2004 sabahı erken saatlerde, büyük bir deprem Endonezya, Sri Lanka ve Tayland‘a dev dalgalar gönderen yıkıcı bir tsunamiyi tetikledi. O gün 200.000’den fazla insan yaşamını yitirdi. Hiçbir insanın tahmin edemeyeceği trajik bir gündü. Bu ölümcül felaketi önceden hissetmiş sayısız hayvan hikayesi vardı.

Hayvanlara Ne Oldu?

Hem Sri Lanka‘da hem de Tayland‘da filler, tsunamiden bir saat önce okyanustan uzaktaki tepelere kaçtı. Kuşlar alçak bölgelerden uçtu ve hayvanat bahçesindeki hayvanlar saklanmaya başladı. Tsunamiden 90 dakika önce sahipleri ile deniz kenarına gitmeyi reddeden iki köpeğin olayı da vardı. Bu iki köpeğin deniz kenarını çok sevdikleri de bilinmekteydi.

Rupert Sheldrake, araştırmacı ve yazardır ayrıca biyokimya alanında da doktora yapmıştır. Rupert, hayvanların daha derin ve gizemli bir altıncı duyuya erişimleri olduğunu düşünüyor. Sheldrake, köpek ve kedilerin, sahiplerinin ne zaman eve döndüklerini bilip bilmediklerini araştırdı.

Köpek sahiplerinin yüzde ellisi ve kedi sahiplerinin yüzde otuzu eve geldikleri zamanı bildiklerini söyledi. Sheldrake, deneylerinde köpeklerin, sahipleri eve giderken fark ettiklerini gösterdi. Rupert Sheldrake‘in ”Dogs That Know When Theır Owners Are Coming Home” (Sahiplerinin Eve Ne Zaman Geleceğini Bilen Köpekler) isimli bir kitabı da vardır.

Shaldrake, evcil hayvan sahiplerinin garip davranışları bildirebilecekleri bir yardım hattı önerdi. ”Belirli bir bölgeden ani bir çağrı dalgalanması olursa, bu bir depremin yakın olduğunu gösterebilir” dedi.

Köpeklerin depremi önceden hissetmesi

Peki hayvanlar bu durumu nasıl hissediyor?

Hayvanların bu durumları önceden nasıl sezdiği hala netlik kazanmadı fakat bazı teoriler ortaya çıktı. Teorilerden biri kayalar arasında oluşan basınç değişiminin havada yol açtığı iyonlaşmayı hayvanların kürkleri ile hissedebilmesi. Bir diğer düşünce ise hayvanların salınan gazların kokusunu alabiliyor olmaları. Hayvanların bu durumu önceden nasıl sezdikleri netlik kazanmasa da böyle bir olayı sezmeleri ümit vadediyor. Böylece hayvanların davranışları takip edilerek deprem gibi olaylar önceden tahmin edilebilir.

Yorum Yap