Green Card Nedir? Neye Yarar? Bilmeniz Gereken Her Şey

Green Card, Türk vatandaşlığınızı bitirmemekle birlikte, Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu hakların bir çoğuna da sahip olmanızı sağlıyor. Green Card sahiplerini Amerikan vatandaşlarından ayıran tek fark ise oy kullanma haklarının olmamasıdır.
 Green Card Nedir? Neye Yarar? Bilmeniz Gereken Her Şey

Green Card Nedir?

Her sene birçok vatandaşın ilgisini çeken Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişiler, onların eşleri ve 21 yaşından küçük bekar çocuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz oturma ve çalışma izni sağlayan uluslararası belgedir.

Green Card, resmi ismiyle Permanent Resident Card (Daimi oturma izni) olarak bilinmektedir.

Green Card verilmesinin amaçlarından biri de ABD nüfusundaki çeşitliliği düzenlemek. Bu nedenle Türkiye gibi daha az göçmen gönderen ülkelerde geçerli olan bu çekiliş, her sene gerçekleştiriliyor. Her sene dünyadan yaklaşık olarak 110 bin kişi seçiliyor ve bu kişiler arasından 55 bin kişiye Green Card veriliyor.

Green Card, Türk vatandaşlığınızı bitirmemekle beraber, Amerikan vatandaşlarının sahip olduğu hakların bir çoğuna da sahip olmanızı sağlıyor. Green Card sahiplerini Amerikan vatandaşlarından ayıran tek fark oy kullanma haklarının olmamasıdır.

Green Card Avantajları Nelerdir?

 • Green Card sahibi dilerse 5 yıl geçtikten sonra, kendi ülkesinin vatandaşlığını kaybetmeden ABD vatandaşı olabilir.
 • Devlet dairesinden tutun özel sektöre kadar istediğiniz her yerde çalışma izni hakkına sahip olursunuz.
 • Sınırsız şekilde ABD’de oturma izniniz olur.
 • Gitmek istediğiniz her ülkeye vize sorulmadan seyahat etme imkanı sağlar.
 • Amerikada kendi işinizi kurma imkanı sağlanır.
 • Eğitim almak isteyen kişilere özel burs alma şansı ve indirimli eğitim fırsatını verilir.
Green Card Nedir

Green Card Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Her yıl ekim ayında ABD Hükümeti tarafından Green Card ile alakalı resmi web sitesi açılmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişiler kasım ayının ilk haftasına kadar başvuru yapmalı. Başvuru süresi boyunca katılmış olduğunuz çekilişi kontrol etmeniz gerekiyor. Her sene düzenli olarak yapılan çekilişlerde, eğer kazanırsanız adınıza açılacak olan Green Card vizesi 2 sene sonra aktif oluyor. Yani eğer siz 2020 tarihinde Green Card çekilişini kazanırsanız, sizin kartınız 2022 yılında sizin elinize ulaşıyor. Resmi olarak açıklanan sonuçlar ise başvuru yapılan ABD Hükümetine bağlı resmi web sitesinde açıklanmaktadır.

Çekiliş Amerikan Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenmektedir. Sonuçlar için konsolosluğa başvuran kişilere geri bildirim yapmamaktadır. Başvuru yapan kişiler sonuçları öğrenmek için buraya tıklayarak resmi web sitesine gidebilir.

İlgili İçerikler:

Başvuru Şartları

 • ABD’nin her yıl açıkladığı Green Card çekilişine katılmak için uygun ülkeler listesinde açıklanan ülkelerden birisinin vatandaşı olmak.
 • Başvuru yapmadan önce pasaport sahibi olmak (başvururken pasaportlardaki seri numaralarını yazmaları isteniyor).
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • En az lise mezunu olmak ya da son 5 yıl içerisinde uzmanlık isteyen bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmak.
 • Başvuru esnasında istenilen fotoğraf ölçülerine uygun olarak fotoğraf göndermek, istenilen bilgileri doğru bir şekilde yazmak.
 • Başvurular resmi başvuru sitesinden yapılmalı aksi takdirde katılım kabul edilmiyor.
 • Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasını kaybedilmemeli ve iyi saklamalıdır. Kaybettiğiniz takdirde birdaha bu numaraya ulaşamazsınız ve çekiliş sonuçlarınızı öğrenemezsiniz.
 • Evli çiftler başvuruda daha avantajlı bir konuma sahip. Eğer çiftlerden bir tanesi Green Card’ı kazanırsa, otomatikmen eşi ve çocukları da bu sonuçtan nasiplerini alıyorlar.
 • Başvuru için İngilizce yeterliliğine ya da maddi bir kanıta ihtiyacınız yok fakat Green Card kazanırsanız mülakata girip İngilizce testini başarıyla geçmeniz gerekiyor.

Çekiliş Nasıl Gerçekleşiyor ?

Yapılan bütün başvurular Kentucky Consular Center‘da toplanıp bölgelere ayrılarak numaralandırılıyor. Çekiliş, başvuru tarihi bittiğinde bilgisayar tarafından otomatik olarak sonuçlandırılıyor. Her bölgeden rastgele seçimlerle kazanan kişiler belirleniyor. Kazanan kişilere özel bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Bu yüzden katılan kişiler süreci takip etmeli. Sonuçları öğrenmek için başvuru yaparken size verilen konfirmasyon numarasını girmek gerekiyor. Çekilişi kazanan kişi mülakatı da geçip istenilen özellikleri karşıladığını takdirde Green Card almaya hak kazanıyor.

Green Card Ne İşe Yarar

Green Card Kazanan Kişide Aranan Özellikler

Green Card çekilişini kazanan kişi mülakata girmektedir. Mülakat sırasında dikkat edilen hususlar şunlardır;

Eğer kişi Green Card kazamışsa, son 5 yılda 1 yıldan daha fazla yurtdışında bulunmamış olması gerekiyor. Başvurmasından 3 ay öncesine kadar aynı vilayette yaşamış olma gibi şartları da tamamlamalı. Bu şartları yerine getirirse mülakata girme şansını kazanmış oluyor. Mülakatı geçmek için ise;

 • İngilizce testini başarıyla geçmek.
 • Amerika tarihini baz alan sınavı kazanmak gibi hususlar bulunmaktadır.

Mülakatı da geçerse Green Card alma hakkını kazanmaktadır.

Ayrıca Green Card kazandıktan sonra ABD’de 5 yıl içerisinde 36 ay vergi verirseniz tam vatandaşlığa başvurmak için hak kazanabilirsiniz.

Yorum Yap