Elmastan 10 bin kat daha nadir olan diaspor taşı sadece Muğla Milas’ta çıkarılıtor

 Elmastan 10 bin kat daha nadir olan diaspor taşı sadece Muğla Milas’ta çıkarılıtor

MUĞLA’nın Milas ilçesinde 1997 yılından bu yana diaspor taşının önemine dikkat çekilmeye çalışılıyor. Dünyada sadece Türkiye’de bulunan değerli taşın elmastan 10 bin kat daha nadir olduğu belirtilirken diaspor taşının renk değiştirme özelliği ise en dikkat çekici yanı.

Dünyada diaspor taşı ilk olarak 1800’lü yıllarda Rusya ve Pensilvanya’da keşfedildi. Mücevher kalitesinde olan ve renk değiştiren taş ilk olarak sadece Türkiye’de Muğla’da çıkartılıyor. 1970’li senelerde Etibank’ın açtığı bir alüminyum madeninde rastlanmaya başlanan diaspor taşı ancak 1990’lı yıllarda dünyada duyulmaya başlıyor. 1990’lı senelerde GIA (Gemological Institute of America), bunu bir makalede yayınlıyor ve ikinci tür olarak klasifikasyon listelerine ekliyor. Bu şekilde diaspor kristalinden tüm dünyanın haberi oluyor.

Sadece Türkiye’de bulundu

Mücevher kalitesindeki C ise dünya üzerinde sadece Muğla’da bulundu. Taş dünya üzerinde ışığa göre renk değiştirebilen çok az sayıda kıymetli taşlardan birisi. Diaspor taşı gün ışığında yeşil olurken mum ışığında da pembe renk alabiliyor. Bu iki renk taşın renk skalasında iki uç noktadan beliriyor. Pembe ve yeşil arasındaki birçok ton gün ışığına, ortamdaki ışığa hatta bazen üzerinizdeki kıyafete değişebiliyor.

Yorum Yap