Avrupa Ülkelerinin Bayraklarının Anlamı

Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz. Bayrak, bir ulusun birliğini simge eder.
 Avrupa Ülkelerinin Bayraklarının Anlamı

Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz. Burada sizler için Avrupa Birliği ülkelerinin bayraklarının anlamı yazımızı hazırladık.

Bayrak Nedir?

Bayrak, bir ulusun birliğini simge eden, belli bir kuruluşun ya da topluluğun simgesi haline gelmiş, renk, biçim ve tasarımı özel olarak tasarlanmış, çoğunlukla dikdörtgen biçimde, nadiren de olsa başka şekillerde de olabilen, genellikle bir göndere çekilen, bir yere asılan kumaş.

Birliğinde toplam 27 adet ülke bulunduran Avrupa Birliği‘ndeki her ülkenin bayrağında bir anlam veya mesaj var. İşte sizler için Avrupa Birliği ülkelerinin bayraklarının anlamı veya mesajları.

Avrupa Birliği Ülkelerinin Bayraklarının Anlamları

ama


Birleşik Krallık Bayrağı (İngiltere)
Birleşik Krallık Bayrağı (İngiltere)

Birleşik Krallık (İngiltere)

Krallık devletlerinin tamamını temsil eden bayrak Birleşik Krallık bayrağıdır. Bayrak mavi zemin üstüne beyaz bir çarpı (Aziz Andrew Haçı), onların üstüne kırmızı bir çarpı (Aziz Patrick Haçı) ve onların da üstüne kırmızı artı (Aziz George Haçı) getirilerek oluşturulmuştur.

Birleşik Krallık Açılımı
Birleşik Krallık Açılımı

Bayrak sivil, hükümet veya gemi bayraklarında sol üst köşeye çekilir.

Not: Birleşik Krallık 2021 yılı itibari ile Avrupa Birliği‘nden resmi olarak ayrılmıştır. Daha fazla bilgi için tıklayabilirsin.

veya


Almanya Bayrağı
Almanya Bayrağı

Almanya

Bayrağı oluşturan asıl renklerin tarihi (siyah, kırmızı, sarı) 1813 yıllarında Napolyon‘a karşı savaşılan savaşta Prusya‘nın hem para hem de asker olarak yaşamış olduğu sıkıntılardan dolayı, Lützow önderliğinde geneli üniversite öğrencilerden oluşan bir gönüllü Freikorps birliği kurulmasına kadar uzanmaktadır. Para sıkıntısından dolayı çeşitli renklerde olan askeri üniformalar, baştan aşşağıya siyaha boyanınca sarı düğmelerin altındaki bez parçasının kırmızı kalması, bugün Almanya bayrağını oluşturan renklerin geçmişi olarak kabul edilir. 7 Haziran 1950 yılında Almanya tarafından alınan karar ile renklerin anlamı Beraberlik, Hak ve Özgürlük olarak belirlenmiş ve daha sonra 3:5 boyutlarında yasallaştırılarak devlerin resmi ve milli bayrağı olmuştur.

ama


Danimarka Bayrağı
Danimarka Bayrağı

Danimarka

Dünyanın en eski bayrağı olarak bilinen nadir bayraklardan bir tanesi olarak kabul edilmiş Danimarka Bayrağı kendi temsil ettiği halkını anlamakta, kırmızı dökülen kanları ifade etmekte veya beyaz haç Hristiyanlığı temsil etmektedir.

veya


Fransa Bayrağı
Fransa Bayrağı

Fransa

Bayrak, Fransa Cumhuriyeti tarafından eskiden beri kullanılmış ve hala da kullanılmakta olan ulusal bayraktır. Sol taraftan sağ tarafa sırayla farklı üç renkte üç dikey banttan oluşmaktadır. Bu renkler sol taraftan başlamak üzere şu şekildedir; Mavi(koyu mavi ya da lacivert), beyaz ve kırmızı. Bayrağın kökeni daha Fransız Devrimi‘ne kadar dayanmaktadır. Fransız devrimi veya onun dünyaya yaymış olduğu eşitlik, özgürlük, milliyetçilik ve demokrasi gibi fikirler sayesinde birçok farklı ülkelerin de bayraklarının yapımında etkili olmuştur.

veya


İtalya Bayrağı
İtalya Bayrağı

İtalya

Bayrakta bulunan yeşil, beyaz veya kırmızı renk 1700‘lü yılların sonlarında Fransız‘ların çıkartmış olduğu akımın etkisiyle seçilmişlerdir. Her renge bir anlam yüklemeye çalışıldığında genelde yeşil rengin doğayı, beyazın Alplerdeki karı, kırmızının ise İtalyan Bağımsızlık Savaşı‘nda akan kanı remsil ettiği söylenir.

veya


İspanya Bayrağı
İspanya Bayrağı

İspanya

Sarı şerit üzeri gönder tarafında İspanya arması yer alır. Arma, Herkül Sütunları‘nın çevrelediği kraliyet mührünü baz alır. Sütunlar, Cebelitarık Boğazı‘nın bitimindeki her iki tarafta da bulunan Cebelitarık ve Ceuta Burunlarını temsil etmektedir. Armadaki her çeyrek rozet, İspanya Krallığını temsil etmektedir.

veya


Portekiz Bayrağı
Portekiz Bayrağı

Portekiz

Bayrakta bulunan kırmızı bölüm, 1910 Portekiz Devrimi‘ni temsil etmektedir. Yeşil renk ise umudu temsil eder. Bayrakta bulunan mavi kalkanlar Portekiz Devleti’nin ilk kralı olan Alfonso Henriques‘in HZ. İsa‘dan alınan ilahi yardım ile beş adet Mağribi(Faslı) krala karşı olan zaferini, beş adet beyaz nokta ise Hz. İsa‘nın beş yarasını sembolize etmektedir.

fakat


Norveç Bayrağı
Norveç Bayrağı

Norveç

Bayrak kırmızı zemin üzerine bayrağın 4 köşesine doğru uzanmış etrafı beyaz ile çevreli mavi haçtan oluşmaktadır. Haçın yatay kısmı ise aynı Danimarka bayrağında olduğu gibi gönder tarafına doğru kaymıştır. Bayrağın anlamı ise kırmızı arka plan üzeri beyaz haç Danimarkayı, mavi haç ise Hristiyan‘lığı temsil etmektedir.

veya


İsviçre Bayrağı
İsviçre Bayrağı

İsviçre

Bu bayrak ise kırmızı kare zemin üzerine bir adet yerleşimli beyaz bir haç sembolünden oluşur. Kırmızı taban üzerine koyulmuş beyaz haç Hristiyanlık inancını temsil etmektedir. Bayrak genel olarak geleneksel özgürlük, onur ve sadakati temsil etmektedir. Daha sonra 1889 yılında ulusal bayrak olarak kabul etmiştir.

veya


İsveç Bayrağı
İsveç Bayrağı

İsveç

Bayrak, mavi bir zemin üzerine yerleşmiş ve bayrağın merkezinin aksine sol taraftan başlayan sarı renkli bir İskandinav haçından oluşmaktadır. Bayrağın tasarımı Danimarka bayrağına çok benzemektedir. Diğer İskandinav ülkelerinde de kullanıldığı gibi haç sembolü, İsveç’in diğer İskandinav ülkeleri ile birbirine olan bağlılığını göstermektedir.

veya


Finlandiya Bayrağı
Finlandiya Bayrağı

Finlandiya

Bayrak beyaz zemin üzerine tasarlanmış bir bayraktır. Bayrak, Danimarka bayrağında da olduğu gibi haç yatay yönde gönder kısmına doğru kaymıştır. Mavi haç ülkenin meşhur göllerini, beyaz arka plan ise Finlandiya denince akıla ilk gelen kar kaplı toprakları temsil etmektedir.

Bayrağın Fince ismi ise “Siniristilippu“‘dur.

ama


Yunanistan Bayrağı
Yunanistan Bayrağı

Yunanistan

Mavi ve beyaz rengin Ege Denizi‘ni ve de dalgalarını, dalgalarının köpüklerini temsil ettiği söylenir. Ayrıca mavi renk Helen Uygarlığı‘nın rengidir. Yunan Bağımsızlık Savaşı‘nda mücadele eden denizcilerin mavi veya beyaz renk giysiler giydikleri de söylentiler arasındadır.

veya


Bulgaristan Bayrağı
Bulgaristan Bayrağı

Bulgaristan

Bayrak sırayla beyaz, yeşil ve kırmızı renkli üç adet eşit kalınlıkta çizilmiş çizgiden oluşmaktadır. Bulgaristan Cumhuriyeti’nin resmi bayrağıdır. Beyaz renk barışı, yeşil ise doğayı temsil etmektedir. Kırmızı renk ise bağımsızlık savaşı sırasında dökülmüş olan asker kanlarını temsil etmektedir.

veya


Macaristan Bayrağı
Macaristan Bayrağı

Macaristan

Bayrağın anlamı ise kırmızı renk şuanki bağımsızlıkları uğruna dökülmüş bütün kanları ve özgürlüklerini temsil ederken, bayrakta bulunan beyaz renk ise barışı göstermektedir. Yeşil renk ulusun refasını ve geleceğini simgelemektedir.

Avrupa Birliği Ülkelerinin Bayraklarının Anlamı fakat


Polonya Bayrağı
Polonya Bayrağı

Polonya

Bayrak üst beyaz şerit ve alt kırmızı şerit olmak üzere iki adet yatay şeritten oluşmaktadır. Kırmızı renk barış için yapılan savaşlarda dökülen kanları, beyaz renk ise barışı temsil etmektedir. Polonya, resmi olarak Polonya Bayrağını 9 Şubat 1990 tarihinde kabul etmiştir.

fakat


Avusturya Bayrağı
Avusturya Bayrağı

Avusturya

Bayrağın anlamı ise efsanelere göre Avusturya Arşidükü V. Leopold bir savaş esnasında giymiş olduğu beyaz savaş kıyafetinin düşmanın kanı ile kırmızıya boyanması daha sonra sadece belinde bulunan kılıcını astığı kemer kısmının beyaz kalmış olmasıdır. Alt ve üst tarafın tamamen kırmızı, orta tarafının ise beyaz olması bugün ki Avusturya bayrağını oluşturmuştur.

Avrupa Birliği Ülkelerinin Bayraklarının Anlamı fakat


Belçika Bayrağı
Belçika Bayrağı

Belçika

Yatay olarak 3 adet şerit renkten oluşan bu bayrak Belçika Krallığı’nın bayrağıdır. Renkler sırayla siyah, sarı ve kırmızıdır. Kırmızı renk Lüksemburg şehrinin kırmızı aslanını temsil ederken, sarı renk ise Bhavna şehrinin sarı aslanını temsil etmektedir. Siyah renk ise Flamber şehrinin siyah aslanını temsil eder.

fakat


Romanya Bayrağı
Romanya Bayrağı

Romanya

Bayrak dikey olarak üç eşit şeritten ve renkten meydana gelmektedir. Renkler sırayla mavi, sarı ve kırmızı olarak kabul görmüştür. Gönder tarafına yakın yerde bulunan mavi renk özgürlüğü ve refahı temsil etmektedir. Sarı renk ise Romanya ulusunun ülkede bulunan madenlerini ve güneşi temsil etmektedir.

Avrupa Birliği Ülkelerinin Bayraklarının Anlamı fakat


Slovenya Bayrağı
Slovenya Bayrağı

Slovenya

Panslavizm renkleri ile birlikte ülke armasını taşıyan bayrak, resmi olarak Slovenya bayrağı olarak kabul görmüştür. Bayrağın üzerinde bulunan semsol, Slovenya’nın resmi arması olup, ülkenin yüksek dağları ile denizin birbirine olan uyumunu, üzerinde bulunan üç adet sarı yıldız ise gökyüzünü temsil eder. Slovenya bayrağında bulunan beyaz, mavi ve kırmızı renkler ise Panslavizm‘i temsil eder.

fakat


Slovakya Bayrağı
Slovakya Bayrağı

Slovakya

Bayrak, sol tarafında ülkenin armasını bulundurmaktadır. Armadaki haç sembolleri; Ortodosk Hristiyanlığını temsil ederken, mavi şekilde bulunan dağ sembolü ise ülkeyi çevreleyen Tatra, Fatra ve Matra dağlık bölgelerini temsil etmektedir.

Avrupa Birliği Ülkelerinin Bayraklarının Anlamı veya


Hollanda Bayrağı
Hollanda Bayrağı

Hollanda

Bayrak, “Prensin Bayrağı” anlamına gelmektedir. O zamanların lideri olan Prince William of Orange tarafından dizayn edilmiş bayrak, ilk olarak kırmızı yerine turuncu renk olarak dizayn edilmiştir. Daha sonra 17. yüzyıl ortalarında turuncu renk kırmızı renk ile değiştirilmiştir.

fakat


Çekya Bayrağı
Çekya Bayrağı

Çekya

Çek Cumhuriyeti bayrağında bulunan beyaz renk dürüstlük ifadesi olarak kullanılmıştır. Kırmızı renk dökülen kanları, mavi renk ise bağımsızlık anlamına gelmektedir. Avrupa birliğindeki tek üçgen içerikli bayraktır.

Avrupa Birliği Ülkelerinin Bayraklarının Anlamı fakat


Letonya Bayrağı
Letonya Bayrağı

Letonya

Kestane rengi ve beyaz renkten oluşmuş Letonya bayrağında beyaz renk barışı ve bağımsızlığı sembol ederken kestane rengi ise pek çok ülkenin de bayrağında olduğu gibi savaşlarda dökülmüş kanları temsil eder. Letonya, bayrağında kestane rengini kullanan iki adet ülkeden yalnızca birtanesidir.

ama


Lüksemburg Bayrağı
Lüksemburg Bayrağı

Lüksemburg

Fransa bayrağından esinlenerek tasarlanan bu bayrakta; kırmızı savaşlarda dökülen kanları veya beyaz renk barışı temsil eder. Mavi renk ise esinlendikleri yere yönelik yapılmış bir atıftır.

ama


Kıbrıs Cumhuriyeti
Kıbrıs Cumhuriyeti

Kıbrıs Cumhuriyeti

Bu bayrak, 16 Ağustos 1960’ta kabul edilmiş ve daha sonra Kıbrıs tarafından aktif olarak kullanılan resmi bayraktır. Bayrağın boyutu(ebatı) 3:5 oranındadır. Barışı simgeleyen beyaz zemin üzerine yerleştirilmiş Kıbrıs adasının haritası, antik çağlardan beri işletilen veya adaya adını veren bakır madenlerini simgeleyen sarı renkle temsil edilmiştir. Haritanın altında bulunan iki yeşil zeytin dalı ise, barışı temsil eder.

ama


Litvanya Bayrağı
Litvanya Bayrağı

Litvanya

Bu bayrakta bulunan sarı renk Litvan ırkını, yeşil renk ülkenin doğasını veya artı olarak kırmızı renk ise kanı sembol etmektedir.

Avrupa Birliği Ülkelerinin Bayraklarının Anlamı ama


Malta Bayrağı
Malta Bayrağı

Malta

Bayrağın gönder tarafının zemini beyaz, sağ tarafının zemini ise kırmızıdır. Bayrağın sol üst tarafında bulunan haç Aziz George‘u temsil etmektedir veya artı olarak kırmızı ile çevrelenmiştir. Haç içinde at üzerinde Aziz George, elinde bulunan mızrak ile ejderha öldürmektedir. Malta bayrağı 1964’ten beri yürürlüktedir.

veya

İlgili İçerikler:

veya. fakat. daha sonra.

Yorum Yap