ABD’nin 768 milyon dolarlık savunma harcamaları tasarısında Türk SİHA’ları detayı

 ABD’nin 768 milyon dolarlık savunma harcamaları tasarısında Türk SİHA’ları detayı

ABD Senatosu ile Temsilciler Meclisinin üzerinde mutabakat sağladığı 2022 mali yılı savunma harcamalarını içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) Temsilciler Meclisinde kabul edilerek oylama için senatoya gönderildi.

ABD Kongresinde son haftalarda büyük tartışmalara neden olan savunma bütçesi kongrenin iki kanadının üzerinde mutabakat sağladığı son haliyle tamamlanıp Temsilciler Meclisinde oylandı.

740 milyar doları Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesi, 27.8 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesindeki savunma harcamaları ve 0.4 milyar doları diğer savunma harcamaları için olmak üzere toplam 768.2 milyar dolarlık NDAA, Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 70’e karşı 363 oyla kabul edildi.

NDAA’da neler var?

Ordudaki cinsel taciz, aşırıcılık ve ırkçılıkla mücadele konusunda birçok madde içeren tasarı, askeri personel maaşlarına yüzde 2,7 oranında zam öngörüyor.

ABD ordusundan emekli olduktan sonra bir kişinin savunma bakanı olması için geçmesi gereken süreyi 7 yıldan 10 yıla çıkaran tasarı genel sekreter olunması için ise emekliliğinin üzerinden geçmesi gereken süreyi 5 yıldan 7’yıla çıkarıyor.

Ukrayna’ya askeri yardım miktarını yıllık 250 milyondan 300 milyon dolara çıkaran tasarısı Rusya’ya karşı Avrupa Caydırıcılık İnisiyatifine 4 milyar dolar kaynak sağlanması ve Baltık ülkelerine 100 milyon dolarlık askeri destek verilmesini şart koşuyor.

Tasarı Çin’e karşı Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifine 7.1 milyar dolar kaynak ayırırken Sincan Özerk Bölgesi’nde Uygurların zorla çalıştırıldığı fabrikalardan üretilen ürünlerin Savunma Bakanlığı tarafından alınmasını yasaklıyor.

Bölgede Çin’in askeri adımlarının yakından takip edilmesini öngören tasarı Tayvan ile gerekli savunma iş birliğinin devam edilmesini ve Tayvan ordusunun modern kalmasının sağlanmasını talep ediyor.

Tasarı ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra Amerikan ordusunun bu ülkede yürüttüğü 20 yıllık savaşı incelemek üzere bağımsız Afganistan Savaş Komitesinin kurulmasını öngörüyor.

Türkiye’nin SİHA programı yakın takibe alınacak

Ermeni ve Rum lobisine yakınlığıyla bilinen New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in NDAA’ya ek olarak sunduğu Türkiye’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) programını yakın takibe alma ve Azerbaycan’a yapılan yardımların kesilmesini önleyen muafiyetin kaldırılmasına ilişkin tasarılar da NDAA’ya eklendi.

Yunanistan ile savunma iş birliği tasarısı eklendi

Menendez ile Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio tarafından sunulan ‘ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Yasası’ başlıklı tasarı da NDAA’ya eklendi.

Tasarı Yunanistan’ın askeri modernizasyonuna tam destek verilmesi, yeni Amerikan askeri ekipmanlarının satışının onaylanması ve hızlandırılması ve GKRY-Yunanistan-İsrail-ABD iş birliğinin genişletilmesini öngörüyor.

Yunanistan’ın ABD’den F-35 savaş uçağı tedarik etmesi durumunda Amerikan Başkanı’nın tedarik ve teslim süreci hızlandırma yetkisinin bulunması da tasarıda yer alan maddeler arasında bulunuyor.

NDAA’da Irak ve Suriye’ye ilişkin de birkaç madde yer alıyor.

Irak güvenlik güçlerinin yanı sıra Suriye’de ABD’nin ortaklık ettiği SDG ismini kullanan YPG/PKK’ya da destek verilmeye devam edilmesini öneren tasarı ABD Başkanı Biden’ın Suriye’ye yönelik kapsamlı bir strateji sunmasını talep ediyor.

Tasarı aynı zamanda, Suriye’de Beşar Esed’in gelir kaynaklarının ABD Dışişleri tarafından araştırılmasını şart koşuyor.

Yorum Yap