2021’in en iyi bağlantılı uçuşlara sahip havalimanları: İstanbul 6. sırada

 2021’in en iyi bağlantılı uçuşlara sahip havalimanları: İstanbul 6. sırada

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) 2021’in en iyi bağlantılı uçuşlara sahip havalimanlarını listeledi. Buna göre Amerika Birleşik Devletleri’nden Dallas/Fort Worth (DFW) Uluslararası Havalimanı ilk sırada yer aldı. Türkiye’den İstanbul Havalimanı altıncı konumda bulunuyor.

1. Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı (ABD)

ABD’de Teksas eyaletinde Dallas’a 24 ve Fort Worth’a 29 km mesafedeki havalimanı yıllık 42 bin 640 aktarmalı uçuş ile ilk sırada yer alıyor.

1973’te açılan havalimanı, yolcu hacmi, kalkış ve inişler açısından dünyanın en büyük üçüncü havalimanı. Ancak “The Family Vacation Guide” tarafından yapılan bir araştırmada DFW’nin ABD’de en fazla uçuş iptali veya gecikmesi olan havalimanları arasında üçüncü sırada yer aldı.

2. Denver Uluslararası Havalimanı (ABD)

Colorado’daki Denver Uluslararası Havalimanı, 35 bin 40 bağlantılı uçuş hizmeti sunuyor.

Aynı zamanda 80’lerin popüler televizyon dizisiyle de anılan şehirdeki havalimanı Covid-19 salgınından önce 2019’da 7. sıradaydı. Duvarlarındaki fantastik resimleriyle bilinen havalimanı birçok ödülün de sahibi.

3. Frankfurt Havalimanı (Almanya)

Almanya’nın en büyük ticari havalimanı pandemiden çok zarar gördü. 2019’da ACI sıralamasının zirvesinde yer alan havalimanı 2021’de 25 bin 36 bağlantılı uçuşla üçüncü sırada yer aldı.

Yolcuların bekleme sürelerini en iyi şekilde değerlendirecekleri yeşil lounge ve oyun alanlarının olduğu havalimanında NapCaps adı verilen alanlarda şekerleme yapmanız mümkün.

4. Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı (ABD)

Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’daki Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’nda yılda 23 bin 822 aktarmalı uçuş yapıldı.

Pandemiden önce 2019’da 110,5 milyon ile dünyanın en büyük yolcu hacmine sahip havalimanı oldu.

Lonely Planet’in 2022’de seyahat edilmesini tavsiye ettiği ilk on şehirden biri olarak Atlanta, Martin Luther King’in de doğum yeri.

5. Amsterdam Schiphol (Hollanda)

Hollanda başkentinin havalimanı Schiphol (AMS), 23 bin 277 bağlantılı uçuşla sıralamaya giren ikinci Avrupa havalimanı oldu. Eğlence tesisleri ve mimarisiyle de ünlü olan havalimanı, fonksiyonel tasarıma sahip yüksek teknolojili yapılarıyla tanınan Benthem Crouwel tarafından tasarlandı.

Ziyaretçiler dünyaca ünlü Amsterdam Rijksmuseum’un havalimanı şubesinde Hollandalı ustaların eserlerini görebilir.

6. İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı, yılda 23 bin 229 aktarmalı uçuş ile ACI sıralamasında 6. oldu. İyi erişilebilirlik, check-in, gastronomi, alışveriş ve tasarım gibi konularda öne çıkan merkez, Amerikan “Travel and Leisure” dergisinin 2021’in en iyi 10 havalimanı arasında Singapur Changi Havalimanı’ndan sonra ikinci sırada gösterildi.

7. Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı (ABD)

Illinois’deki bu havalimanı pandemiden önce, uçuş sayısı açısından dünyanın en büyük havalimanıydı. Covid-19 nedeniyle bağlantılarının neredeyse yarısını kaybeden havalimanı, 17 bin 800 aktarmalı uçuşla 7. sırada yer aldı.

Adını İkinci Dünya Savaşı’ndaki bir pilottan alan merkez, Chicago’daki iki önemli havalimanından biri.

8. Charlotte Douglas Uluslararası Havalimanı (ABD)

Kuzey Carolina’daki Charlotte kentindeki uluslararası havaalanı 17 bin 706 bağlantılı uçuş sunuyor.

Tesiste yolcuları karşılamak ve uçmaktan korktuklarında onları sakinleştirmek için istihdam edilen eğitimli terapi köpekleri bulunuyor.

9. Houston George Bush Kıtalararası Havalimanı (ABD)

Houston George Bush Kıtalararası Havalimanı, toplam 15 bin 739 bağlantılı uçuşla ilk on listesindeki ikinci Teksas havalimanı. 2020 Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri’nde ABD’nin en iyi havalimanı olarak seçildi.

Havalimanı, restoranları, çalışanları ve dijital hizmetleriyle ön plana çıkıyor.

10. Paris Charles de Gaulle Havalimanı (Fransa)

Paris’in Charles de Gaulle Havalimanı 14 bin 869 bağlantılı uçuşla 10. sırada bulunuyor.

Fransa’nın 18. Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’nin ismi verilen havalimanı pandemiden önce 2019’da 4. sıradaydı.

Yorum Yap